logo logo

Czy wiesz, że...

Przez cały okres istnienia PRL prawdę o zbrodni katyńskiej starano się z całą stanowczością i bezwzględnością fałszować.

Według Andrzeja Wajdy zbrodnia katyńska to nie ludobójstwo, lecz przyczyną zbrodni był system sowiecki.

Trybunał w Strasburgu w lipcu może publicznie ogłosić wyrok ws. Katynia, lecz wyrok nie będzie prawomocny.

Liczba ofiar wiosny 1940 roku wynosi 21 857 osób.

Gdyńska Rodzina Katyńska liczy 58 osób.

Decyzja o zbrodni katyńskiej zapadła 5 marca 1940 roku.

Pod zbrodnią katyńską kryje się kilka obozów, m.in. w Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Twerze.

ZSRR do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku.

W 70. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej miała miejsce Katastrofa w Smoleńsku – 10 kwietnia 2010r.

1994 rok jest Rokiem Rodzin Katyńskich.

W 2012 roku została zorganizowana XIV edycja Gdyńskiego Konkursu Katyńskiego.

Pierwszy Pomnik Pomordowanych w Katyniu powstał w 1978 roku.

Galeria zdjęć

Pielgrzymki

Rok 1989

24 kwietnia (przed powstaniem Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej) Halina Młyńczak odbyła pielgrzymkę do Katynia.

W to samo miejsce 31 października wybrały się panie: Idalia Kiełkowska, Dorota Spyra – córki jeńców Kozielska, a także Maria Wysoczańska – córka jeńca Starobielska.

Rok 1990

Panie: Ewa Bąkowska (córka jeńca Starobielska) oraz Krystyna Kubska wzięły udział w pielgrzymce do Katynia w pierwszej dekadzie kwietnia. Po powrocie przekazały relację i zdjęcia z tego wyjazdu. Członkowie na spotkaniu wysłuchali taśmy z Mszy Świętej, z homilią, którą wygłosił ks. Stanisław Dułaka z Sopotu.

12 i 13 maja pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków przybyła na Jasną Górę. 13 maja został poświęcony Pomnik-Mauzoleum Sybiraków i Ofiar Katynia przez ks. kard. Henryka Gulbinowicza. Gdyńska Rodzina Katyńska uczestniczyła w tym wyjeździe jako sekcja koła Sybiraków.

W lipcu odbyła się kolejna pielgrzymka do Katynia, w której uczestniczyła p. Róża Janca-Brzozowska (córka jeńca Kozielska). Pani Róża wykonała dla wszystkich członków Rodziny pamiątkowe karneciki z roślinek i ziem przywiezionych z Lasu Katyńskiego.

Rok 1991

W listopadzie p. Andrzej Spanily wybrał się na pielgrzymkę do Charkowa i Starobielska. Na zdjęciach upamiętnił widok zewnętrzny fragmentów obozu oraz cerkiew w Starobielsku.

Rok 1992

Pani Wanda Nowosielska wraz z bratem Wojciechem Wiżyń-Jastrzębskim w maju wybrali się do Ostaszkowa. Wiedzieli tylko, że ich ojciec jest jeńcem Ostaszkowa i zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia 1939 roku, więc była to dla nich szczególnie ważna pielgrzymka.

Również w maju Panie: Ewa Bąkowska, Halina Meleszkiewicz, Tamara Szumska-Jeliaszewicz, Ewa Wilanowicz (córki jeńców Starobielska) udały się na pielgrzymkę do Charkowa i Starobielska.

Rok 1993

17 i 18 kwietnia członkowie Gdyńskiej i Gdańskiej Rodziny Katyńskiej wybrali się na Ogólnopolską Pielgrzymkę Katyńską na Jasną Górę. Dowództwo Marynarki Wojennej udostępniło nieodpłatnie autokar. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z kapelanem – ks. Zdzisławem Peszkowskim – który przygotował przybyłe Rodziny na mający się odbyć kolejnego dnia Akt Przebaczenia i Zawierzenia.
 

Wersja Polska English Version