logo logo

Czy wiesz, że...

Przez cały okres istnienia PRL prawdę o zbrodni katyńskiej starano się z całą stanowczością i bezwzględnością fałszować.

Według Andrzeja Wajdy zbrodnia katyńska to nie ludobójstwo, lecz przyczyną zbrodni był system sowiecki.

Trybunał w Strasburgu w lipcu może publicznie ogłosić wyrok ws. Katynia, lecz wyrok nie będzie prawomocny.

Liczba ofiar wiosny 1940 roku wynosi 21 857 osób.

Gdyńska Rodzina Katyńska liczy 58 osób.

Decyzja o zbrodni katyńskiej zapadła 5 marca 1940 roku.

Pod zbrodnią katyńską kryje się kilka obozów, m.in. w Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Twerze.

ZSRR do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku.

W 70. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej miała miejsce Katastrofa w Smoleńsku – 10 kwietnia 2010r.

1994 rok jest Rokiem Rodzin Katyńskich.

W 2012 roku została zorganizowana XIV edycja Gdyńskiego Konkursu Katyńskiego.

Pierwszy Pomnik Pomordowanych w Katyniu powstał w 1978 roku.

Galeria zdjęć

Działalność

Wystawy

Zdjęcie z wystawy Uniwersytetu Toruńskiego. Źródło: libr.sejm.gov.pl Zdjęcie z wystawy Uniwersytetu Toruńskiego. Źródło: libr.sejm.gov.pl

W popularyzacji wiedzy o zatajanej prawdzie posłużyła wystawa zorganizowana w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przez Pracownie Historii Politechniki Gdańskiej. Pedagodzy z różnych szkół byli zainteresowani tego typu przedsięwzięciami. Gdyńska Rodzina Katyńska uczestniczyła również w innych wystawach organizowanych przez Politechnikę Gdańską: w Gdyni i Gdańsku, dzięki przygotowaniu Pani Barbary Ząbczyk-Chmielewskiej. Tamtejsze zbiory zawierały kopie dokumentów i fotografii rodzinnych zgromadzone przez członków Stowarzyszenia.

W roku 1994 oraz 1995 gdyńscy Sybiracy i Rodzina Katyńska zorganizowali w Miejskim Muzeum wystawy popularyzujące polskie losy, które zostały zgotowane żołnierzom i ludności cywilnej. Ekspozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej. W bardzo piękny i wzruszający sposób zostały odtworzone losy polskich dzieci, wyrwanych z ojczyzny i dalej tułające się po świecie po poniewierce syberyjskiej. Wystawy zatytułowane Po agresji 17 września wsparł finansowo Urząd Miasta w Gdyni.

W 1997 roku w Klubie Marynarki Wojennej została zorganizowana wystawa Uniwersytetu Toruńskiego, na której przedstawiono eksponaty wydobyte z dołów śmierci w Katyniu i Charkowie: strzępy mundurów, medaliki, zapiski, sutannę. Okazy te były ukrywane przed rewizją obozową, więc oglądający mieli świadomość, że są to eksponaty prosto z Ziemi Katyńskiej.

Sesje

Gdyńska Rodzina Katyńska uczestniczyła w kilku ważnych sesjach naukowych, które były organizowane przez Niezależny Komitet Badania Zbrodni Katyńskiej w Warszawie na Zamku Królewskim, w czeskim Cieszynie przez Związek Polaków, a także w Szczytnie, poświęconej losom Polskiej Policji po 17 września 1939 roku. Również w rozpowszechnianiu wiedzy o zbrodni katyńskiej na Politechnice oraz w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w 55 rocznicę zbrodni miała także na celu Ogólnopolska Sesja Naukowa z referatami wybitnych prelegentów, którzy byli zorientowani w aktualnych problemach katyńskich.

Do zbiorów Muzeum Katyńskiego w Warszawie Stowarzyszenie przekazało wiele oryginałów, cennych rodzinnych dokumentów oraz sowiecki bagnet – znamienny tym, że został. przywieziony z samego Kozielska w roku 1990.

Konkursy Katyńskie

W 1997 roku z inicjatywy Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej, Zarządu, Rady i Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdyni oraz VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni został zorganizowany I Gdyński Konkurs Katyński dla szkół ponadpodstawowych. Do tej pory odbywają się kolejne edycje tego konkursu, który cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży z całego kraju.

Spotkania z młodzieżą

W kwietniu – miesiącu pamięci narodowej – przedstawiciele Stowarzyszenia byli zapraszani do szkół na lekcje historii, sesje naukowe, inscenizacje według uczniowskich scenariuszy. 17 września Gdyńska Rodzina Katyńska spotyka się z młodzieżą na Cmentarzu Wojennym w Redłowie, czcząc w ten sposób wydarzenia z września 1939 roku.

Tablice

Tablica odkłamująca datę i okoliczności śmierci admirała Tablica odkłamująca datę i okoliczności śmierci admirała

16 października 1992 roku Gdyńska Rodzina Katyńska w 110 rocznicę urodzin kontradmirała Xawerego Czernickiego ufundowała tablicę odkłamującą datę i okoliczności śmierci admirała.
 

Członkowie Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej pod Tablicą Upamiętniającą Śmierć Ojców Członkowie Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej pod Tablicą Upamiętniającą Śmierć Ojców

Pomniki

13 kwietnia 1992 roku na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni-Redłowie został osłonięty i poświęcony Pomnik Katyński.

Gdyńska Rodzina Katyńska pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Wojennym w Gdyni-Redłowie.
Gdyńska Rodzina Katyńska pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Wojennym w Gdyni-Redłowie.
Pomnik Ofiarom Terroru Komunistycznego. Źródło: commons.wikimedia.org Pomnik Ofiarom Terroru Komunistycznego. Źródło: commons.wikimedia.org

Z inicjatywy Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej został zbudowany Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego z lat 1939-1989 w Gdyni u zbiegu ulic Świętojańskiej i Pułaskiego. Dnia 10 lutego 1998 roku pomnik został oficjalnie otwarty i poświęcony. Na tę uroczystość przybyli liczni goście z całej Polski.

Książki i inne pisma

Katyńska Rodzina w Gdyni – Monografia nekrologiczna Katyńska Rodzina w Gdyni – Monografia nekrologiczna
Rodowód - Andrzej Spanily Rodowód - Andrzej Spanily

W kwietniu 1995 roku Stowarzyszenie wydało publikację pt. Katyńska Rodzina w Gdyni – Monografia nekrologiczna, która została poświęcona pamięci najbliższym oraz działalności Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej.

W 1996 roku, tuż po zmianie prezesa, podjęto decyzję o wydawaniu biuletynu Rodowód, który był redagowany przez p. Andrzeja Spanily. Bardzo szybko stał się również biuletynem całej Federacji Rodzin Katyńskich, przekazując tym samym na bieżąco informacje o zbrodni Katyńskiej.

Gdyńska Rodzina Katyńska wydała książkę Pokolenie 2000 o Katyniu, w którym zawarte zostały prace z III Gdyńskiego Konkursu Historycznego w 60. Rocznicę Zbrodnii Katyńskiej, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej

Pokolenie 2000 o Katyniu Pokolenie 2000 o Katyniu
Pisane miłością: losy wdów katyńskich Pisane miłością: losy wdów katyńskich

Również w 2000 roku wydano książkę: Pisane miłością: losy wdów katyńskich. W książce zawarte są wypowiedzi, fotografie, fragmenty listów i wierszy. Wspomnienia o bliskich, którzy po agresji Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku zostali zagarnięci do sowieckich więzień i obozów specjalnych - zostały napisane przez ich córki i synów. Właśnie dlatego książka nosi tytuł Pisane miłością. Na końcu książki znajduje się indeks nazwisk. Jest bardzo pięknie wydana, wewnątrz nagłówki i ramki utrzymane są w kolorze pomarańczy, a zdjęcia w sepii.

Msze Święte

W kwietniu każdego roku z inicjatywy Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej zostaje odprawiona Msza Święta na Cmentarzu w Redłowie, która jest zawsze celebrowana przez ks. bp. Tadeusza Gocłowskiego – byłego metropolitę gdańskiego. Gromadzą one licznych uczestników z całego Trójmiasta. Z kolei w latach 1992, 1996, 1997 odbyły się msze polowe. Również uroczysty charakter miały msze odprawiane w kościele NPM w Gdyni.

Epitafia i płaskorzeźba Madonny Katyńskiej

Epitafia Ojców w Kościele św. Brygidy w Gdańsku Epitafia Ojców w Kościele św. Brygidy w Gdańsku

W kościele św. Brigidy w Gdańsku umieszczono epitafium w formie krzyżyków z nieśmiertelnikami, które zostało ufundowane przez rodziny katyńskie Trójmiasta. Z kolei w Kaplicy Katyńskiej w kościele pw. NPM Królowej Polski w Gdyni została poświęcona płaskorzeźba Madonny Katyńskiej, która została starannie wykonana z ceramiki przez rzeźbiarkę p. Nelly Suchwałło. Również po obu stronach Madonny poświęcono epitafia. Dzięki ks. prał. E. Wierzbowskiemu została wybudowana Kaplica Katyńska.

Działalność charytatywna

W lipcu 1992 roku Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska” w Gdyni w ramach pomocy dzieciom z Białorusi ufundowało trojga dzieciom pobyt na wakacyjnym turnusie w Gdyni. Stocznia Marynarki Wojennej zapewniła bazę noclegową dla 40 dzieci w Stoczniowym Hotelu.
Również w sierpniu 1993 roku na letnim wypoczynku w Gdyni przebywały dzieci z Baranowicz i Lidy. Gdyńska Rodzina Katyńska przeznaczyła na ich potrzeby pieniądze pochodzące ze zbiórki oraz książki, ubrania i słodycze.

Akcja sadzenia dębów

Posadzenie Dębu Pamięci o majorze Bolesławie Ryzińskim, dokonane przez wiceprezydent Gdyni Ewę Łowkiel, Aleksandra Ryzińskiego oraz ucznia Marcin Ciesielskiego. Fot:Anna Łopion Posadzenie Dębu Pamięci o majorze Bolesławie Ryzińskim, dokonane przez wiceprezydent Gdyni Ewę Łowkiel, Aleksandra Ryzińskiego oraz ucznia Marcin Ciesielskiego. Fot:Anna Łopion

22 kwietnia 2010 roku Zespole Szkół nr 13 w Gdyni odbyła się uroczystość pod hasłem Katyń… ocalić od zapomnienia. Jest to społeczny program, który trwa od 2008 r. Jego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej oraz przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21 473 Dębów Pamięci na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. W Gdyni posadzono Dąb Katyński na cześć majora Bolesława Ryzińskiego, który został zamordowany w Charkowie w kwietniu 1940 roku.

Ulice

3 lipca 1993 roku prezes Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej, Pani Krystyna Kubska, została zaproszona przez Dowództwo Centralnej Składnicy Marynarki Wojennej na uroczystość odsłonięcia tablicy z nową nazwą ulicy w Gdyni-Pogórzu, im. Kontradmirała Xawerego Czernickiego.

Szkoły

W maju 1997 roku Szkoła Podstawowa na Pogórzu wybrała na swojego Patrona Kontradmirała Xawerego Czernickiego.

Spotkania z zainteresowanymi

Pani Halina Młyńczak na spotkaniu Klubu GP w Gdyni. Źródło: klubgpgdynia.files.wordpress.com Pani Halina Młyńczak na spotkaniu Klubu GP w Gdyni. Źródło: klubgpgdynia.files.wordpress.com

18 kwietnia 2009 roku Klub Gazety Polskiej zaprosił członkinię Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej – Panią Halinę Młyńczak – na spotkanie z okazji 69. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Temat spotkania: Zapalmy ognie pamięci. Gdynia w dołach Katynia.

Wersja Polska English Version