logo logo

Czy wiesz, że...

Przez cały okres istnienia PRL prawdę o zbrodni katyńskiej starano się z całą stanowczością i bezwzględnością fałszować.

Według Andrzeja Wajdy zbrodnia katyńska to nie ludobójstwo, lecz przyczyną zbrodni był system sowiecki.

Trybunał w Strasburgu w lipcu może publicznie ogłosić wyrok ws. Katynia, lecz wyrok nie będzie prawomocny.

Liczba ofiar wiosny 1940 roku wynosi 21 857 osób.

Gdyńska Rodzina Katyńska liczy 58 osób.

Decyzja o zbrodni katyńskiej zapadła 5 marca 1940 roku.

Pod zbrodnią katyńską kryje się kilka obozów, m.in. w Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Twerze.

ZSRR do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku.

W 70. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej miała miejsce Katastrofa w Smoleńsku – 10 kwietnia 2010r.

1994 rok jest Rokiem Rodzin Katyńskich.

W 2012 roku została zorganizowana XIV edycja Gdyńskiego Konkursu Katyńskiego.

Pierwszy Pomnik Pomordowanych w Katyniu powstał w 1978 roku.

Galeria zdjęć

Młodzież o Katyniu

Pamiętamy...Współczesna młodzież, w dobie Internetu, wie coraz więcej o Katyniu. Od czternastu lat organizowany jest corocznie Gdyński Konkurs Katyński, którego organizatorami są: Urząd Miasta w Gdyni, VI Liceum Ogólnokształcące oraz Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska” w Gdyni. Inicjatywa ta ma na celu przyciągnięcie uwagi i myśli młodych ludzi do tego ważnego zdarzenia z historii Polski. Każda edycja wywołuje coraz liczniejszy odzew młodzieży z całego kraju, co jest dowodem na to, że młodsze pokolenie chce poznawać przeszłość swoich przodków.

Człowiek, który troszczy się o swój kraj, jego przyszłość i miejsce w Europie, ma obowiązek posiadania wiedzy o tym, co było kiedyś. Ta cząstka w polskiej historii, ukryta pod słowami Zbrodnia Katyńska, musi być zachowana i przekazywana jako lekcja dla następnych pokoleń – mówiąca, że wytrwałość doprowadza do poznania prawdy nawet po kilkunastu latach.

Z nadesłanych prac do III Gdyńskiego Konkursu Katyńskiego wydano książkę pt. Pokolenie 2000 o Katyniu. Jest to dowód na to, że młodzież interesuje się Zbrodnią Katyńską i pragnie poszerzać swoją wiedzę na ten temat.

Również polski film fabularny reżyserii Andrzeja Wajdy, wyemitowany po raz pierwszy w 2007 roku pt. Katyń, przybliżył młodzieży tragiczne wydarzenia z 1940 roku. Oglądając ten film, młodzi ludzie mogli w nowocześniejszy sposób zrozumieć to, co się stało.

Corocznie w 17 września Gdyńska Rodzina Katyńska spotyka się z młodzieżą na Cmentarzu Wojennym w Gdyni-Redłowie. Razem modlą się i zapalają znicze, czcząc w ten sposób wydarzenia z 1939 roku.

Wersja Polska English Version